Kağıthane Petek Temizleme

Şebeke suyu kullanan tüm ısıtma sistemlerinin ortak problemi olan kireçlenme, sıcak suyun temas kurduğu tüm metal yüzeylerde zamanla tortu birikmesine ve belli bir aşamadan sonra bu kireç tortusunun yoğun kıvamlı balçıklaşma haline dönüşmesine yol açar.

Tesisatta tıkanmalara sebep olmanın yanı sıra peteklerin dibine çökerek, ısınma sorunları yaşanmasına da neden olan bu durumdan kurtulmanın tek yoluysa peteklerin tüm tesisatla birlikte temizlenmesidir. Kağıthane petek temizleme servisimiz bu işlemi eskiden olduğu gibi petekleri sökerek yapmaya çalışmamakta, modern yıkama makinaları ve patentli formüle sahip temizlik ürünleri kullanarak sizlere çok daha pratik çözümler sunmaktadır. Üstelik petekler sökülürken iç yüzeylerin havayla temas kurmasından kaynaklı paslanma problemleri de yaşanmamaktadır.

Isıtma sistemlerinin suyla temas kuran metal yüzeylerinde kireç ve diğer maddelerin birikmesi aslında bulaşık ve çamaşır makinalarında sıkça görülen bir durumdan kaynaklanır. Çamaşır ve bulaşık makinalarında sürekli kireç önleyici özel kimyasal ürünler kullanılırken aynı sorunun, aynı şebeke suyunu kullanan ısıtma sistemlerinde de görüldüğüyse bilinmemektedir.

Suda çözünmüş halde bulunan kireçse sıcaklık ne kadar yükselirse metal yüzeylere o kadar daha fazla tutunma eğilimdedir. Bu sebeple ısıtma sisteminin ısıyı peteklere, oradan da iç mekâna aktarmak için kullandığı şebeke suyu peteklerde dolaştıkça kireç birikmesi daha da artar. Önceleri herhangi bir fark edilir soruna neden olmuyormuş gibi görünen bu durum, zamanla birikmenin artması ve tortu tabakasının balçık halini alması ile önemli oranda ısı kayıpları yaşanmasına neden olur.

Isıtma sistemine bağlı olan tüm peteklerin alt bölümlerinde balçık kıvamında, yoğun birikmeler olması durumunda sıcak su peteklerin her yerini dolaşamaz. Alt kısma hiç iletilmeyen sıcak su sebebiyle peteklerin her yeri olması gerektiği gibi eşit oranda ısınamaz ve peteklerin de iç mekânı ısıtması güçleşir. Kağıthane petek temizleme ekibimizse problemin bu raddeye gelmeden önlenmesi için petek dipleri tamamen soğuk kalacak kadar beklemeden, her yıl bilhassa kış öncesinde peteklerinizi temizletmenizi önermektedir. Düzenli olarak temizlenen ısıtma sistemlerinde ısı kayıpları ve yakıt sarfiyatı en düşük seviyeye indirgenirken ısınma konforunuz maksimum seviyeye çıkar.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir