Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Isıtma sisteminizin düşen verimliliğini eski seviyelere çıkartan petek temizliği işlemi, yakıt sarfiyatındaki gereksiz artışın önüne geçer ve peteklerde biriken pisliğin yol açtığı arızaların önlenmesine yardımcı olur. Rutin olarak tekrarlandığında uzun vadeli koruma sunan bu bakım işleminin özellikle belli yaşın üzerindeki ısıtma sistemlerinde her yıl tekrarlanması, performansın optimum seviyede tutulması açısından büyük önem taşır.

Şebeke sularının yoğun kireç içerdiği bölgelerdeki ev ve işyerlerinde kullanılan ısıtma sistemlerinin temizlik işlemleri aksatılmadan kış öncesinde yapılmalı ve ayrıca eski tip yani döküm petekli sistemlerin zaman kaybetmeden işin uzmandan yani servis ekibimizden yardım alması önerilir. Kullanımına yeni başladığınız ısıtma sistemlerinde bu gibi problemler şuan için görünmese de, birkaç kış sonrasında birikmenin yoğunlaşmasından ötürü ısı kayıpları faturaları dramatik bir şekilde etkileyecek seviyelere ulaşabilir.

Petek temizliğinin bir arıza tamiri, petekler ısınmadığında ya da tesisat tıkandığında başvurulan bir çözüm olarak görülmesinden ziyade bu sorunların ortaya çıkmamasını sağlayan bir önlem yani bakım işlemi olarak algılanması gerekir. Zira döküm peteklerin kullanıldığı eski tip ısıtma sistemlerinde dahi her sene düzenli olarak temizlendiği takdirde performans kayıpları minimuma indirgendiğinden, yakıt tüketiminde ve faturalarda dramatik artış olmayacaktır.

Konforlu ısınmak için sistem bileşenlerinin tamamının kusursuz ve birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması gerekir ki; üretilen ısı enerjisinden iç mekânda faydalanılmasını sağlayan petekler, ısı transfer elemanları olarak bu sistemin en önemli bileşenlerindendir. Yakıtı kullanarak ısı enerjisi açığa çıkaran ısıtma sistemi bu enerjiyi şebekeden aldığı suya uygular ve sıcaklık değeri yükselen su da petekleri ısıtarak, ısınan peteklerin iç mekânı ısıtmasını sağlar. Ne var ki, bu suyun şebekeden alınması yoğun kireç içeriği anlamına gelir.

Sudaki kireçse sıcaklık arttıkça daha fazla metale yapışma hali sergiler ve bu yüzden de zamanla peteklerin dip kısımlarında kireç tortuları oluşur. Farklı birçok maddenin eklenmesi ve yer çekiminin tüm bu madde karışımını yoğunlaştırmasıyla peteklerin altında balçık kıvamlı tabakalar meydana gelir. Suyun aşamadığı bu tabakalar peteklerin alt bölümünün soğuk kalmasına sebep olur. Isı kaybının telafisini ısıtma sistemini daha yüksek dereceye ayarlamakta bulanlarsa artan enerji tüketimi neticesinde ay sonunda boşu boşuna daha yüksek bir faturayla karşılaşır.

Her ay gereksiz yere fazladan harcama yapmamak ve üstüne üstlük bu şekilde fazla ödeme yapmanıza karşın bir de doğru düzgün ısınamamaktan şikâyet etmemek için peteklerinizi kış aylarının soğuk günleri başlamadan önce temizlettirmek de yarar var. Düzenli olarak bu işlemin yapılmasıyla ısıtma sistemi her zaman optimum verimlilikle çalışır, asgari enerji tüketimi ile size azami düzeyde konfor sunar. Servis ekibimiz kapalı devre temizlik yaptığı için tüm petekleri aynı anda temizler ve böylelikle merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalardaki tüm kat peteklerini tek seferde, pratik bir şekilde temizleyebilir. Firmamızdan en uygun petek temizliği fiyatları ile hizmet alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir