Petek Temizliği Nedir?

 

petek temizliği nedir

Isınma sorununa çare olan temizleme işlemi sonrasında radyatörlerin alt kısımında bulunan tıkanıklığın giderilerek su akışının hızlandırılması sağlanmaktadır. Bu makalemizde petek temizliği nedir? Sorusunun cevabını yanıtlamaya çalışacağız.

Petek Temizliği Ne Amaçla Yapılır?

Özellikle kış aylarında ısınmayan peteklerin ısınma ihtiyacını karşılamak amacı ile bakım yaptırılması zorunlu bir ihtiyaçtır. Peteklerin ömrünün azalarak ısı veriminin düşmesi bu oranda çok önemlidir. Tesisat bakım çalışmaları neticesinde petek temizliği işlemlerini makineli olarak yaparak tesisat boruları ve radyatörlerin iç kısmında bulunan suyun dışarıya tahliye edilmesi petek temizlemenin en önemli göstergesidir. Kısaca petek temizliği içeride bulunan kirli suyun temiz su ile yer değiştirilesi işlemleridir. Radyatör temizlemedeki en büyük amaç ısınmayan peteklerin en iyi ısı derecesinde yanmasını sağlamaktır.

Peteklerin iç kısmında bulunan katran, ve çamurlaşmış suyun temiz su ile yer değiştirilmesi sonucunda sistem hızlanarak sıcak su dağılımı kolaylaşmaktadır. Bu durumda ise ısı verimi tesisat boruları üzerinden her tarafa eşit miktarda sıcaklık vererek ortamın istenilen sıcaklıkta olmasına olanak sağlar.

Peteklerin ömrünün uzatılması için çürümeden korunması yani içerideki paslanmış suyun temizleme robotları sayesinde dışarıya tahliye edilmesi sağlanmaktadır. Kombi mekanik parçaların ise çürümeye karşı korunması yine tesisat ve petek temizleme işlemlerine bağlıdır. Nitekim kombi tesisatı temizlendiğinde kalorifer peteklerinin temizlenmesi durumunda kombide otomatik olarak temizlemiş olacaktır.

Petek Temizliği Ne Şekilde Yapılmalıdır?

Petek temizleme yıkama robotları ve özel kimyasallar ile yapıldığında ısı verimi hızlı ve kalıcı artış gösterir. Isı aniden yükseldiğinde kombi belli bir dereceye geldiğinde kendini devre dışı bırakarak fazla yakıt tüketiminin önüne geçer. Bireysel olarak kalorifer petek temizleme yapmak fayda yerine zarar getirebilir. Tesisat borularının yanlış şekilde sökülmesi boruların esnetilerek kırılmasına neden olarak zararlı bir işlem yapmanıza neden olur.

Petek yıkama makinası ile radyatörlerin sökülmesine gerek duyulmayan bu işlem sayesinde temiz ve saf bir suyun tesisata yayılması amaçlanır. Ekonomik ve hızlı çözümler sunan firmamız üzerinden her türlü bilgi için bizleri takip edebilirsiniz.