Kalorifer Suyu Neden Kireçlenir?

Yıl boyunca ev ve işyerinizdeki ısıtma sisteminden yüksek verimle yararlanmanız ve en düşük harcamayla kullanım için sistem elemanlarının tamamının düzenli bakımdan geçmesi gerekir.

Isıtma sistemlerinin petekleri de sistem dahilindeki en önemli elemanlardan olmasına rağmen ülkemizde çoğu kullanıcı peteklerin de düzenli temizlenmesi gerektiğini bilmemekte.  Kalorifer suyunun kireçlenmesinin asıl nedeni kombi ve petek temizliğinin zamanında yapılmamasındandır diyebiliriz. Isıyı mekâna ileten sistem elemanları olarak kireç birikintileri temizlenmemesi durumunda ısı kayıplarına yol açabilen petekler, biriken kirecin suyla taşınması neticesinde tesisat tıkanıklığı gibi problemlere de sebep olabilir. Bu ve benzer problemleri kışın soğuk günlerinde yaşamamanız için bakım konusunu göz ardı etmemenizi öneren petek temizliği servisimiz, her sene kış gelmeden önce peteklerinizi temizletmenizi tavsiye etmektedir.

Kalorifer Petekleri Kireçlenirse Çözüm Yolları Nelerdir?

Şebeke suyunun kireçli olmasından ve suda çözünmüş halde bulunan kirecin yüksek sıcaklıklarda en yakın metal yüzeye tutunarak, tortu şeklinde çökme yapma eğiliminde olmasından kaynaklanan bu sorun ertelendikçe büyür. Önceleri fark edilecek kadar yüksek düzeyde ısı kayıpları ve peteklerde ısınma problemleri görülmemesine karşın zamanla peteklerin alt kısmına dokunulduğunda geniş yüzey alanlarının tamamen soğuk kaldığı dahi fark edilebilir.

Kireç birikmesiyle diğer maddelerin çökme yapması da kolaylaşırken bu tabakanın sürekli kalınlaşması neticesinde peteklerin alt bölümüne sıcak su ulaşması imkânsız hale gelmektedir. Kendisi tamamen ısınmayan peteğin iç mekânı da verimli şekilde ısıtması mümkün olmayacaktır. Isıtma sistemine bağlı tüm peteklerin alt ve üst bölümünün, ısı farkı olmadan eşit derecede ısınması için peteklerin tüm bu birikintilerden temizlenmesi gerekir.

Servis ekibimiz eskiden olduğu gibi petekleri sökerek temizlememekte, tesisata yıkama makinası bağlayarak bu işlemi kapalı devre yapmaktadır. Eskiden kullanılan yöntemlerle peteklerin metal iç yüzeyleri havayla temas edebilmekte ve bu durum paslanmaya neden olabilmektedir.

Petek temizleme servisimizin kullandığı yöntemdeyse petekler sökülmediğinden havayla temas da söz konusu olmamakta, dolayısıyla paslanma riski bulunmamaktadır. Ayrıca ithal bir kimyasal çözücü kullanan servis ekibimiz patentli kendi özel formülüne sahip bu ürünle petekler ve tesisattaki tüm kireç kalıntılarını kısa sürede temizleyebilmektedir. Kullandığımız petek temizleme yöntemiyle merkezi ısıtma sistemlerinin petekleri de tek yerden bağlantıyla temizlenebildiği için zamandan tasarruf sağlanır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.