Kaloriferlerin İyi Isıtması İçin Neler Yapılır

Kaloriferlerin İyi Isıtması İçin Neler Yapılır?

Peteklerin içerisindeki su akışını hızlandırarak önemli derecede ısı artışı sağlanmaktadır. Kaloriferlerin iyi ısıtması için neler yapılır? Öncelikli olarak bu sorunun cevabını sizlere vermeden önce ısı artışını olumsuz yönde etkileyen etkenlerden bahsetmek istiyoruz.

Isı veriminin düşmesi genellikle tesisat ve peteklerdeki  kireç ve tortu oluşumu olduğunun göstergesidir. Peteklerin iç kısmından en alta doğru dibe çöken maddeler su geçişinin yavaşlamasına ve doğal olarak ısı kaybının düşmesine neden olmaktadır.

Peteklerin İyi Isınması İçin 4  Önemli Madde

. Her yıl mutlaka kombi bakımının İhmal edilmemesi Isı verimi açısından oldukça önemli bir faktördür.

. Kombi filtre temizliği peteklere giden sıcak suyun hızlandırılması için oldukça önemlidir.

. Petek temizleme yaptrımak iç tesisat içerisindeki etkileşimi hızlandırarak peteklerin ısı verimini arttırmaktadır.

. Radyatörlerin reglaj ayarlarının yapılması her zaman ilk petek ile son petek arasındaki ısı verimini dengelemektedir. Bu nedenle reglaj ayarı da ısı verimi için oldukça mühimdir. ( Reglaj ayarı il petek ile son petek arasındaki vanaların ayarlanmasına verilen addır. Kombiye yakın olan peteklerin giriş vanaları kısılarak son peteklere doğru açılarak reglaj ayarı yapılmaktadır. )

Peteklerdeki ısının merkezi genellikle merkezi sistem yada kombi sistemleridir. Kombini derecesini arttırarak ısı veriminin yükseltilebilmektedir. Ancak yukarıda belirtilen işlemlerin yapılmaması durumunda kombi derecesinin yükseltilmesi ısı artışının yükselmesinde herhangi bir katkı sağlamayacaktır.

Suyun saf tesisatın temiz olmasının yanı sıra ortamın metrekaresine göre güçlü bir kombide ısı verimi için önemlidir. Zayıf yada düşük voltajlı bir kombinin ortamı ısıtması oldukça zor olacağından ısı verimi elde edilememektedir. Peteklerin ısı veriminin arttırılması tesisat ve kaloriferlerin temizliği, reglaj ayarı, kombi bakımı ve güçlü bir kombiden geçmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.