Kış Boyu Ucuza Isınmanın Yolu Nedir?

Kışın en soğuk günlerinde dahi ısıtma sisteminin kullandığı yakıtı maksimum oranda ısıya dönüştürerek iç mekâna aktarması, sistem performansına bağlıdır. Kombi veya merkezi sistem fark etmeden ısıtma sisteminin yüksek performansla çalışması içinse rutin aralıklarla tekrarlanması şart olan bakım işlemlerine gereken önem verilmelidir.

Ucuza Isınmanın Temel Maddeleri Nelerdir?

Ülkemizde bu bakım işlemlerinin en önemlileri arasında yer alan petek temizliği ise muhtemelen en az önemsenen işlemdir. Zira çoğu insan çamaşır ve bulaşık makinalarının birkaç liralık ısıtıcı parçaları kireçlenmesin diye her kullanımda özel kireç önleyici ürünler kullanırken, aynı kireçlenme sorununun ısıtma sistemlerinde de görüldüğü bilmiyor. Petek temizliği bu sebeple tüm şebeke suyu kullanan ısıtma sistemleri için temel bir ihtiyaç, her yıl tekrarlanması gereken rutin bakım işlemlerinden biri ve muhtemelen en önemlilerindendir.

Kışın sonuna kadar mümkün olan en düşük harcamayla en yüksek ısınma konforundan faydalanmak isteyenlerin, ev ve işyerindeki ısıtma sisteminin petek temizliğini kış başlamadan önce yaptırmasında fayda var. Kış boyunca ucuza ısınmak için aylar boyunca uzun saatler boyunca kullanılacak ısıtma sisteminin bu yoğun çalışma temposuna hazır olduğundan emin olmalısınız. Peteklerse ısıtma sisteminin bir parçası, ısı transfer elemanları olarak sistemin en önemli bileşenlerindendir.

Bu ısı transfer elemanlarının ısıyı kayıpsız iç mekâna iletememesi durumundaysa oluşan ısı kaybı, size ısınma maliyeti artışı ve ısınma konforunda düşüş olarak geri dönecektir. Şebeke suyunda çözünmüş halde bulunan kireç, sıcaklık arttıkça metal yüzeylere tutunma eğilimi gösterir ve katı haldeki kireç önceleri çok ince tortu tabakaları oluştururken zamanla bu birikme arttığından kalın katmanlar meydana gelir.

Isınmanın Ucuz Yolu Bakım Ve Kalorifer Temizleme Midir?

Isıtma sisteminizin peteklerinde biriken kireç diğer maddelerin bu metal yüzeylere tutunmasını kolaylaştırırken ilk aylarda ortada büyük bir problem yokmuş gibi görülebilir. Zaten petek temizliğinin düzenli yaptırılmasının temel mantığı, ortada fark edilir düzeyde bir sorun yokken yüksek performansla kullanımın sürdürülmesidir. Bir başka ifadeyle sorunlar ortaya çıktıktan sonra oranım ve performans artışı için değil, petek temizliğinin bu sorunlar ortaya çıkmasın diye yaptırılması gereken bir bakım işlemi olarak görülmesi gerekmektedir.

Peteklerde biriken ve yerçekimi sayesinde dip kısımda sıkışarak yoğunlaşan kireç, zamanla yoğun bir balçık katmanı halini alır ve zaten sorun da tam burada etkisini hissettirmeye başlar. Sıcak suyun aşamadığı bu yoğun katmanlar yüzünden sistemden peteklere giren sıcak su yalnızca üst bölümü dolaşabilir yani sadece peteklerin üst kısmını ısıtabilir.

Oysa peteklerin iç mekânı yüksek verimlilikle ve kısa sürede ısıtması için tüm yüzey alanının eşit miktarda ısınması gerekir. Isı kaybına sebebiyet veren bu sorun ilk aşamada peteklerin en altında birkaç santimlik alanın soğuk kalması şeklindeyken zamanla ısınmayan bölgenin yüzey alanı artar. Servis ekibimize sorunun bu kadar ilerlemesini beklemeden başvurmanız ve petek temizliği hizmetlerimizden düzenli olarak faydalanmanız, ısıtma sisteminizi her zaman maksimum verimle kullanmanızı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.