kombi ariza kodları

Kombi Arıza Kodları

Kombi bakımı uzmanlık gerektiren meslek dalıdır. Teknik bilginin gerekliliği çok önemli ve mühimdir. Orjinal yedek parça kullanımı ve bilhassa ince teknik servis işçiliği isteyen bu meslek dalı gaz ile etkileşimli cihaz olduğundan mutlaka uzman bir firma yada bilir kişiler tarafından müdahale edilmesi gerekir.

Kombi arıza kodları ile ilgili bu yazımızı sonuna kadar okumanız tavsiye edilir. Kombinin içerisinde herhangi bir nedene bağlı olmaksızın parçaların sürekli hareket ve basınç halinde olması neticesinde sürtünme kuvveti ile aşınma oluşur. Bu durumda ise kombi arızaya sebebiyet verir. Kombi ana kart ekranının üzerinde oluşan sayısal ve rakamsal simgeler hangi parçanın arızalı olduğu hususunda bizlere bilgi verir. Bu durumda ise arızayı daha pratik tespit edip soruna hızlıca müdahale etmek gerekir.

Kombi arıza kodları bir çok kombinin üzerinde f , o , yada 01 gibi nesneler gibi ifadelerle bulunurken eski tip diyaframlı kombilerde ise hiç bir arıza sinyali yada göstergesi bulunmaz. Nedeni ise eski tip diyafram contalı kombiler elektronik sistem ve devreye sahip olmadığından kaynaklıdır.

Kombi arıza kodları ile ilgili bir çok neden ve devreler mevcut olup insanlar ne aradığını bulsunlar diye bazı kombilerin arıza durumda sadece resetlemek bile yeterli gelir. Öyle ki bazen yüksek gerilim hatları elektriksel problemlerden dolayı akım şiddetine maruz kalarak kombilerin elektronik kart üzerindeki iyotunu patlatarak kartın arızasına sebebiyet verir. Öte yandan elektrik akımının az gelmesi durumunda ise elektronik kart yeterli enerjiyi alamaz ve böylelikle kombi devreden çıkar. Bu durumda kombiye reset atmak yada elektrik akımını devreden çıkartıp tekrar aktif hale getirerek kombinin çalışabilir hale gelmesi sağlanabilir. Bu gibi durumlarda her zaman kombiyi ilk aldığınızda size verilen kitapcığa göz atmanızı ,Gerekli hallerde servisi aramanızı bilmenizi isteriz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.