kombinin altından gelen su

Kombinin Altından Gelen Su Ve Çözümü

Peteklerin ısınmasını ve şebekeden gelen suyun ısınmasını sağlayan kombinin altından gelen su genellikle kombinin su basıncının yükselmesinden dolayı emniyet ventilinin devreye girmesi sonucu kombi kazanında bulunan fazla suyun dışarıya tahliye etmesi sonucu rastlanılan bir problemdir.

Kombinin Altından Gelen Su Nasıl Geçer?

Kombi kazanında biriken fazla suyun dışarıya tahliye edilmesi için peteklerin üst hava alma bölgesinden su alınarak kombinin barı düşürülerek dışarıya gelen su önlenir.  Bazı yapılarda kombinin alt kısmında su tahliye vanası bulunmaktadır. Buradan bir miktar su alınarak kombinin barı 1.5 e getirilerek fazla su dışarıya tahliye edilir.

Petek temizliği sonrası su tesisat üzerindeki su miktarı hesaplanarak kombi üzerinde bulunan gösterge sayesinde su tam olarak verilebilmektedir. Bazen kombi peteklerde çalışırken su basıncı kendiliğinden yükselerek kombinin alt kısmından suyun gelmesine sebep olmaktadır. Bu durumda ise farklı bir yol izleyerek suyu durdurmak gerekir.

Kombi Peteklerde Çalışırken Su Basıncı Neden Yükselir?

Petekler genel olarak kış aylarında çalıştığından suyun kaynayarak yapılardaki radyatörlerin ısınması amaçlanır. Ancak peteklerin iç kısmı tıkanmış ve suyun geçmesini zorlaştırıyor ise bu durumda kombi içerideki ısıttığı suyu rahat bir şekilde peteklere gönderemediği için hararet yapar. Bu durumda ise hava tankı şişer ve basınç yükselişe geçerek kombinin altından su damlacıkları görülür.

Kombi ve petek temizliği yaptırarak kombinin altından gelen su önlenmiş, Radyatörlerin istenilen ısıya gelmesi amaçlanır. Radyatör peteklerinin temizlenebilmesi için profesyonel bir firma ile iletişim kurmak gerekir.

Teknolojik cihazlar ve uzmanlarca yapılan petek temizleme işlemi için tesisat temizleme robotu, Kaliteli temizleme kimyasalı ve tecrübeli teknikerlere ihtiyaç vardır. Kombi petek bakım, onarım ve her türden problemlerinize en uzman ve ayrıntılı bir hizmet veren firmamızdan dilediğinizce servis talebinde bulunabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.