Merkezi Isıtma Kazanı Nasıl Temizlenir?

Merkezi ısıtma sistemleri ortak olarak kurulmuş zeminin altında kalarak zeminin ısınması için tasarlanmıştır. Bu nedenle bu gibi yerlerde sistem temizliği yapmak için kombi borularının bağlantılarını kullanmak gerek.

Merkezi Isıtma Sistemi Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle kombinin alt kısmında bulunan borular boru anahtarı veya İngiliz anahtarı yardımı ile gevşetilir. Isıtma Sistemi için kullanılan borular kombinin alt kısmında en sağda ve en solda giriş ve dönüş boruları olarak adlandırılır. Kombiden ayrılan borular sarı nipel 3 çeyrek parça ilepetek temizleme borularına ek yaparak bağlantıları yapılır.

Petek temizleme makinasının içerisine ilaçlı su eklenerek yerden ısıtma temizliği başarılı bir şekilde tamamlanır. Daha sonra sistemin durulanması için yerden ısıtma borularına 15 dakika basınçlı su takviye edilir.

Merkezi sistem, yani kazan dairesi sistemi ile ısıtılan alanlarda, kazan temizliği işleminin düzenli olarak yapılması gerekir. Kazan temizliği yapılmadığı sürece, peteklerin temizlenmesi herhangi bir etki sağlamaz. Kazan sisteminin bağlı olduğu tüm peteklerin iyi ve sorunsuz bir şekilde ısıtabilmesi için, ana bölümde biriken kireç, balçık, küçük taş gibi alanların temizlenmesi gerekir. Sıcak su teminini ve merkezi sisteme bağlı olan peteklerin iyi ısıtabilmesini sağlayabilmek için profesyonel makinelerle temizlik işlemi yapılır. Merkezi ısıtma petek temizliği aşamaları şöyledir:

  1. Gelişmiş makineler aracılığıyla kazanın ana bölümündeki tüm bağlantı ve kolonlar temizlenir. Bu alanların temizlenmesi, merkezi sisteme bağlı olan peteklere gönderilecek suyun temiz olmasını sağlar. Dolayısıyla ısınma verimliliği artar.
  2. Merkezi sistem kazan temizliği yapılırken brülör bakımının yapılması da şarttır. Ateşleme ve gaz püskürtme gibi görevleri yerine getiren brülör kirlendiği takdirde, ısınmanın başlaması gecikebilir ya da zorlaşabilir.
  3. Merkezi sistem petek temizliği yapıldıktan sonra, ısınma verimliliğini artırmak için, sisteme bağlı olan ortamlarda petek temizleme yaptırmak gerekir. Gerek merkezi sistemin gerekse bu sisteme bağlı olan alanların ısı verimliliğini artırabilmek için bu işlemin yapılması son derece önemlidir.

Merkezi Sistem Kazan Temizliği Kaç Saat Sürer?

Günümüzde kullanılan gelişmiş yöntemler sayesinde, petek temizliği uygulamalarında olduğu gibi, merkezi sistem kazan temizliği işlemlerinde de uygulama birkaç saat içerisinde tamamlanır. Kazanda herhangi bir arıza olmaması durumunda, 1-2 saat içerisinde %100 temizlik sağlanmış olur. Ancak basit tekniklerle kazan temizliği yapılmaya çalışması hem büyük arızalara hem de verimliliğin düşmesine neden olabilir. Kazan sistemi içerisinde yer alan brülör ve kolonların etkili kimyasal maddeler kullanılarak profesyonel biçimde temizlenmesi gerekir.

Merkezi Sistemde Isınma Sorunları Neden Olur?

Kalorifer peteği ile ısıtılan alanlarda, ısı verimliliği düştüğünde, bunun genellikle kombiden kaynaklandığı düşünülür. Merkezi sistem ile ısıtılan ortamlarda ise ısınmanın zorlaşmasının, ısı derecesi ile ilgili olduğunu kanısı yaygındır. Ancak yakıt masrafları giderek artarken ortamın iyi ısıtmamasının temel nedeni kazan bakımının yapılmamış olmasıdır. Merkezi sistem kazan temizliği düzenli olarak yapılması gereken bir uygulama olduğu gibi, belirli aralıklarla tekrar edilmediğinde önemli ısınma sorunlarını beraberinde getirebilir. Merkezi sistemde yaşanan ısınma problemlerinin temel nedenleri şöyledir:

  1. Merkezi sistem kazanının kirlenmesi olması: Kazanda tortu, kireç ya da balçık birikimi, sıcak su tanzimini zorlaştırır. Dolayısıyla sisteme bağlı peteklerdeki ısınma süresi uzarken, kalite de düşer.
  2. Brülör bakımlarının düzenli aralıklarla yapılmaması, kazan sistemi içerisinde arızalara yol açabilir. Bu sorunu çözebilmek için bakım ve temizlik uygulamalarının 3-4 yılda bir yapılması şarttır.
  3. Kazanda hava basıncı oluşabilir. Düzenli bakım yapılmayan merkezi sistem kazanlarında bu sorun sık görülür. Hava basıncı su akışını engellediğinden, ısınma veriminin düşmesine yol açar.
  4. Merkezi sisteme bağlı olan peteklerin de düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Kazan sisteminde bir sorun olmamasına rağmen, bazı ortamlar daha yavaş ya da daha az ısınabilir. Peteklerle ilgili olan bu problemi çözmek ve ortamın daha iyi ısınmasını sağlamak için sisteme bağlı olan tesisatta da düzenli petek temizleme yaptırmak gerekir.

Merkezi sistem petek temizliği ortalama 3-4 yılda bir yapıldığında, ısı verimliliğini ve sisteme bağlı alanlardaki ısınma konforunu ve kalitesini belirgin şekilde artırır. Temizlik ve bakım uygulamalarının yapılmaması ise ısınma kalitesinin giderek düşmesine neden olurken kazan sisteminde arızaların oluşmasına da neden olabilir.

Merkezi Sistem Petek Temizliği Avantajları

Merkezi sistem ile ısıtılan alanlarda, kazan temizliğinin düzenli olarak yapılması başta ısı verimliliği olmak üzere, yakıt masraflarının azalması, verimli şekilde ısınma gibi birçok fayda sağlar. Bunun yanı sıra, bakımların düzenli aralıklarla yapılması, merkezi sistemde oluşabilecek arızaların önüne geçer. Merkezi sistem arızalandığı zaman, problemin çözümü zaman alabildiğinden, sisteme bağlı alanlarda ciddi ısınma problemleri ve sıcak su tanzim sorunu oluşabilir. Bunun yanı sıra, merkezi sistem kazan arızalarının giderilmesi maliyetli olduğundan, ekonomik açıdan da sorun oluşturabilir.

Merkezi sistemle ısıtılan alanlarda kış aylarında verimli ve rahat bir şekilde ısınabilmek, yakıt masraflarından tasarruf etmek ve oluşabilecek arızaların önüne geçebilmek için düzenli olarak kazan ve petek temizliği işlemlerinin yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.