Petek Temizliği Önemi Ve Faydaları

Petek Temizliği Önemi Ve Faydaları

Petek temizleme önemi günümüzde en çok iklim değişiklikleri ile kış aylarında hava şartları çok soğuk geçmektedir. Isınma sistemini kolaylaştıran ve ısının dağıtım merkezi olarak adlandırılan kombiler kış aylarının vazgeçilmez icadıdır. Verimi arttırmak ve ısı seviyesini en yükseğe ulaştırmak için peteklerin temiz ve suyun saf olması gerekir. Isınma sistemini zorlaştıran tortu, çamurlaşmış su  ve kombi tesisatı içerisindeki diğer maddeler ısının düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle petek temizligi oldukça önemlidir. Özellikle radyatörlerin alt kısmına çökerek suyun hareket etmesini zorlaştıran maddeler kombiyi zorlayarak doğalgaz enerjisinin fazla tüketilmesine neden olmaktadır.

Kombi ve peteklerin uzun ömürlü olması için yıllık periyodik zaman diliminde bakım yaptırılması gerekir. Örneğin; bir evde bakımların hiç yaptırılmamış olduğunu düşünürsek hemen petek temizliği yaptırılması gerekir. Yaptırılan tarih sonrası ( 1 yıl) sonrasında bakımların yeniden yapılması gerekir. Yani her yıl bakımların yaptırılması gerekir.

Petek Temizliği İçin Önemli Bilgiler

Öncelikle kurumsal petek temizliği veren firmalar faturalı işlem yapmaktadır. Web site üzerindeki müşteri yorumlarına bakılarak firmadan referanslarını istemek doğru olacaktır. Bu nedenle kurumsal firmalar ile iletişime geçmek doğru olacaktır. Merdiven altı şahıslar kendilerini internet üzerinde firma olarak tanıtarak sizleri yanıltmasın istiyorsanız fatura almayı ihmal etmeyiniz. Fatura yapılan işlem sonrası sizlere verilmesi gereken bir belgedir. Ayrıca yapılan işlemi garantisidir. Radyatör üzerinde bulunan vanalara reglaj ayarı yaparak bütün odalarda sıcaklık derecesi aynı oranda eşit olarak dağıtımı gerçekleştirilir.

Petek ve radyatör temizleme yapılırken makineli ve kimyasallı temizlik en etkili yöntemdir. Tek bir radyatörden makine bağlantısı yapılarak başka bir radyatörün sökülmesine gerek duyulmayan bu yöntem ile ortalık kirletilmeden işlem tamamlanır. Kombi filtre temizliği ise tesisat borusu üzerinde bulunan kombinin altında, genellikle en sağda bulunur. Filtre boru üzerinde tortu vb. maddeleri tutarak tesisata gitmesini engeller.

Bu nedenle filtre oldukça önemlidir Filtreyi 2 ayda bir temizleyerek radyatörlerde zamanla oluşan tortuları dışarı çıkartabiliriz. Kombi baca temizliği ise kombi bakımına dahil olmaktadır. Kombinin üst kısmında bulunan baca kombiden sökülerek içerisine hava tutulur. Daha sonra baca temizliği tamamlanır. Baca aynı şekilde kombiye montaj edilir. Hem kombinizi hem peteklerinizin daha iyi performans vermesi için yapılması gereken Petek temizliğinin faydalarını bilmeniz gerekmektedir. Kış aylarında hava şartlarının zor olduğu ülkemizde ısınma sisteminden eşit bir şekilde yararlanmak için kombiler olmazsa olmaz demirbaşlar arasında gelmektedir.

Kombi sistemine geçmiş tüm apartman ve evlerde verimliliği artırmak ve peteklerin ısıtmasını sağlamak için petek içerisinde ki suyun temiz olması çok önemlidir. Peteklerin içerisinde ki suyun ısınmasını zorlaştıran içerisinde ki çamurlaşma ve tortular sebebi ile ısıda düşmeler meydana gelmektedir. Bu sebeple petek temizligi önemi  oldukça önem arz etmektedir.

Petek Temizlemede Firma Seçiminin Önemi

Öncelikle petek temizleme yaptırmadan önce yapmanız gereken ilk işlem çalışmak istediğinin firmanın yaptığı işleri yani referanslarına bakmanız ve yorumlarınızı okumanız gerekmektedir. Güvenilir ve işinin ehli olan kişiler ile çalışmanız önemli bir avantaj sağlamaktadır. Firmanın petek temizleme önemi konusunda garanti vermesi de çok önemlidir. En etkili petek temizleme ise petek temizleme makinesi ve kimyasal ile yapılan temizlemedir. Sadece tek bir radyatörün sökülerek genellikle banyoda ki radyatörden yapılmaktadır. Bu sayede kesinlikle ortalık kirletilmeden pis su giderinden petekler içerisinde ki pislik boru yardımı ile atılmaktadır. İçerisine konulan kimyasal ile de tüm tortu ve kir dışarıya çıkarılmaktadır.

Petekleri Temizleyerek Fatura Tasarrufu

Mevsim normallerinden daha soğuk olduğu dönemlerde ya da kombinin bakım görmesi gerektiği durumlarda doğalgaz faturalarında yükseliş olduğu düşünülmektedir. Fakat çoğu kişi bu durumun sadece bunlardan kaynaklı olduğunu düşünürken peteklerin de kombi gibi yıllık bakım görmesi gerektiğini unutmaktadır ya da gözden kaçmaktadır. Temizlenmeden uzun seneler kullanılan petekler içerisinde ki su geçişleri zamanla kireçlenmek de, tortular oluşmakta ve pislikler meydana gelmektedir. Bu çamurlaşma sebebi ile de ısınma sorunları baş göstermektedir. Bunun sonucunda doğalgaz enerji harcaması artarken ısınmada da düşüş yaşanmaktadır.

Bu kışı siz de cepleri yakan faturalardan uzakta geçirmek ve yakıt sarfiyatı yapmamak için petek temizliği ve petek temizliği fiyatları konusunda uzman ekibimize ulaşabilirsiniz. Ödemek zorunda olduğunuz doğalgaz faturalarınızı artık minimum fiyatlara indirilerek tasarruf etme imkanınız olduğunu unutmayın. Petek yada diğer adı ile radyatörler alt kısımlarında barındırdığı katranlaşmış su nedeni ile genellikle suyun geçiş hızını engellemektedir. Su hızı düşük olduğundan dolayı etkileşim zorlaşarak ısıyı iletemezler. Petek içerisinde ki yabancı maddeler dışarıya tahliye edildiğinde geçiş hızı hızlanarak ısı etkileşimi hızlıca hareket etmektedir.

Peteklerin içeridinde’ki kirli suyu dışarıya tahliye etmek için petekler yerlerinden sökülerek yapılması geçmişte uygulanan bir yöntemdir. Bu nedenle yeni ve gelişmiş teknoloji ile kısa ve akılcı çözümler daha çok rağbet vermektedir. Son teknoloji ile petek temizliği işlemi tek bir radyatör üzerinden yapılmaktadır. Özellikle petek temizleme işlemi için daire içerisinde bulunan banyodaki havlupan üzerinden bağlantı yapılarak çözümlenmektedir. Kimyasallı makineli petek temizleme işlemleri her 2 yılda bir muhakkak yapılmaktadır.

Radyatör içerisinde bulunan çamur, tortu ve balçık gibi yabancı maddeler kombinin filtresini’de kirleterek kombinin çalışmasını zorlaştırmaktadır. Kombi zorlandığında ise yakıt tüketimini kat kat fazlalaştırarak ay sonunda yüksek doğalgaz fatura ödemenize sebep olmaktadır. Ayrıca peteklerin verimi fatura yüksek gelmesine rağmen minumum seviyede fayda sağlamaktadır.

Petek Temizleme İçin Bazı Gerçek Bilgiler

Firmamız 9 yıllık tecrübesi le kimyasallı petek temizleme hizmeti vermektedir. Kimyasal zararlı mıdır? Sorusunun yanıtı ise aslında çok basit. Kimyasal madde asit içeren madde olduğundan asit bazı çok fazla olan ürünler tesisatı delerek yarardan çok zarar verebilmektedir.

Bu nedenle kimyasallı ilaç kullanırken önemli olan husus T.S.E belgeli ve patentli olmasına özen gösterilerek kullanılmalıdır. En etkili yol ise kimyasallı ilaç esnasında ürünü su ile karıştırarak tesisata yaymak ve bu işlem bittikten hemen sonra kimyasallı ilacı tesisat üzerinden tahliye etmektir.

İlaç tesisat içerisinde kalmayacak şekilde bittikten sonra isteğe göre koruyucu korozyon önleyici ürün tesisat üzerine yayılarak tesisatın içerisinde kalacak şekilde işlem sonlandırılmalıdır.

2 Yorum

 • Bayram yilmaz

  Ben iki sene önce kimyasallı petek temizliği yaptırdım. Ancak iki sene sonra kombi arıza yapmaya basladi. Kombi kırmızı paslı şu akıtmaya başladı. Nedenini sorduğumuzda kimyasallı petek temizliği. Ben şimdi ne yapmalıyım? Petekleri mi degisitirmliyim
  ,önerinizi istirham ediyorum

  • petek temizligi

   Merhaba petekleriniz delindi ise mutlaka değiştirmelisiniz. Eğer peteklerinizin delinmedi ise temizlettirmeniz gerekir.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.