Peteklerde Isınma Problemi Nasıl Çözülür?

By adminx In Petek Temizleme - Faydalı Bilgiler No comments

Peteklerdeki ısınma sorunu , Kalorifer peteklerinin hiç ısınmaması şeklinde olabildiği gibi, yalnızca üst kısmının ısınması gibi durumlarla da ortaya çıkabilmektedir. Peteklerin alt kısmının ısınmaması, istenen verimin alınmasını engellemekle beraber, peteklerin geç ısınması da ısı verimliliğini düşürmektedir.

Kış aylarında ciddi bir sorun yaratan kalorifer petekleri ile ilgili aksamalar, birçok nedenden ötürü oluşabilmektedir. Kalorifer peteklerinin çalışmaması, kombinin bozulması durumunda ortaya çıkan bir sorun olmakla birlikte, peteklerin kısmen ısınması ya da bazılarının ısınıp bazılarının ısınmaması, doğrudan kalorifer petekleri ile alakalı bir problemdir.

Kalorifer Peteğinin Alt Tarafı Neden Soğuk Kalır?

En sık karşılaşılan sorunlardan biri, peteğin alt kısmının ısınmamasıdır. Bu sorun ortamdaki tüm peteklerde görülebildiği gibi, yalnızca birkaç petekte de görülebilmektedir. Bunun yanı sıra, bazı peteklerin alt kısmının az ısınması sorunu ile de sık karşılaşılmaktadır. Bu problemlerin kombi ile ilgisi bulunmamakla birlikte, temel sorun kalorifer peteğinin iç tesisatındadır. Petek temizleme işlemi yapılmadığında, peteklerin içinde suya bağlı olarak biriken kireç gibi maddeler, ciddi bir tıkanıklık oluşturabilir. Suyun gerekli hızda ve miktarda ilerleyememesi ise peteğin ısınamamasına yol açar. Özellikle peteğin alt kısmında yaşanan bu sorunla karşılaşmamak için temizleme işleminin yapılması şarttır. Peteklerde ısınma problemi iyi bir bakım yaptırılarak çözümlenebilir.

Peteklerdeki Su Akışı Nasıl Sağlanır?

İnce ve uzun borulardan oluşan kalorifer peteğinin iç tesisatı, kireç gibi maddelerin birikimi nedeniyle tıkanabilir. Bu durum su akışını minimum hıza düşüreceği gibi, ısınma problemi ile karşılaşılmasına yol açar. İç tesisatta kireç gibi maddelerin birikmesinin sebebi ise suyun yapısından kaynaklanmaktadır. Suyun kireçli olduğu bölgelerde bu sorun ile daha fazla karşılaşıldığı gibi, suda bulunan kir de tıkanıklığa yol açabilmektedir.

Kalorifer peteklerinde ısınma ile ilgili sorunlara yol açan ve su akışını en az seviyeye indirerek peteklerin geç ısınmasına neden olan bu problemler ile karşılaşmamak için kış aylarına girmeden önce petek temizleme hizmeti almak gereklidir. Hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebilen bu işlem sayesinde, hem petekler hızlı bir şekilde ısınacak, hem de doğalgaz faturalarında ciddi bir düşüş gözlenecektir.